A pályázati program célja az volt, hogy a határon túli kirándulás alkalmával megismerjük az ott élő magyarságot, történelmi és irodalmi múltunk, s hogy együtt emlékezzünk nemzeti ünnepünkön, erősítve a magyarországi és a külhoni magyar honfitársaink kapcsolatát.
Így március 12-e és 17-e között 41 refis hetedikes diákkal és 4 kísérővel indultunk útnak Erdélyország felé.
Első állomásunk Nagyszalonta volt, ahol Arany János nyomában jártunk, majd Nagyvárad főterében gyönyörködtünk és a várban Szent László szobra előtt tisztelegtünk.
Királyhágón megkóstoltuk a Mititei-et, a román konyha, török eredetű ételét, majd a Tordai-hasadék vadregényes ösvényein barangoltunk.
Másnap az erdőszentgyörgyi Rhédey-Kastélyba látogattunk, ahol kiderült, hogy Károly, brit királyban is csörgedezik magyar vér.
Ezután a bözödújfalui elárasztott település helyén lévő víztározónál rácsodálkoztunk az ember és természet „különös, romboló” kapcsolatára.
Kőrispatakon szalmafonást lestünk, a lángost itt lekvárral és csokikrémmel is lehetett enni, amit ki is próbáltunk.
A nap további részében Korond volt a porondon, itt méhészeti bemutatón ismerkedtünk az édes nedű eredetével, majd élő sóvágáson élhettük meg a parajdi só, kedvező élettani hatását.
Harmadik napunkon a Békás-szorosban túráztunk. Hihetetlen volt a látvány, a szurdok gyönyörű: „Pár száz éve történt vala, a hegyről lecsúszott az erdő maga .... Így lett a völgynek szürkészöld tava, Gyilkos a neve, de nekünk nem volt para!” Mivel a tó befagyott, így a havat alig látott ember szemével néztük a tájat, s csúszkáltunk. A helyben sütött kürtőskalács is finom volt.
A kiadós túra után Gyergyószárhegy felé, a Lázár-kastélyba vettük az irányt, ahol Bethlen Gábor fejedelem is gyerekeskedett.
A nap gyergyószentmiklósi sétával zárult és az ökumené jegyében egy örmény katolikus misére is sikerült eljutnunk a vallásszabadság Erdélyországában. Hétszer is elmondtuk a Miatyánk-ot!!! Különleges élmény volt!!!
Negyedik napunkon Madéfalván emlékeztünk a székelyek, habsburgok általi lemészárlásáról, majd a csíksomlyói búcsú helyszínére kapaszkodtunk fel, egy énekimádságra ...
Ezután következett a szépvízi Határőr Múzeum, ahol végigkövethettük az erdélyi határőr magyarok történetét, s élvezhettük az ízes helyi tájszólást is.
Délután érkeztünk meg Nyergestetőre, ahol több százan emlékeztünk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseire. Együtt énekeltük a magyar és a székely Himnuszt is a külhoniakkal … Felemelő volt!!!
Az úton visszafelé a csíksomlyói kegytemplomba is bekukkantottunk, ahol a Ferenc pápa által adományozott arany rózsát megpillanthatták a sasszeműek, végül a Maros forrását kerestük meg már az éj leple alatt!
Az ötödik napon „elköltöztünk” Békés testvérvárosából, Gyergyószentmiklósról. Felhők közt úszva a Libán-tetőn át érkeztünk meg Szelykefürdőre, ahol a Mini Erdélyben (makettkiállítás) barangoltunk, majd egy főhajtás erejéig, Farkaslakán tisztelegtünk Tamási Áron sírjánál.
Ezután Petőfi nyomában járva megkerestük körtefáját Székelykeresztúron, amely alatt utolsó versét írta, majd Fehéregyházán, a róla elnevezett múzeumban emlékeztünk és koszorúztunk a segesvári csata áldozataira.
Egy szász kaland kedvéért bevettük Segesvárt is. A történelmi belvárosban fellépcsőztünk az Óratoronyba és a Diákok lépcsőjén, útba ejtve az evangélikus templomot, néhányan a Kolostortemplomot is. Végül hosszú utazás után érkeztünk meg Csernakeresztúrra.
Másnap, a hatodik, utolsó napon a reggelit jó kiadósra vettük, mert magos Déva várát lábon járva vettük. Ezután felkerestük Bethlen Gábor, erdélyi fejedelem szülőházát is Marosillyén.
Hazafelé Aradon megálltunk, és hosszú séta után érkeztünk meg a 13 vértanú vesztőhelyére. Főhajtással emlékeztünk, koszorúztunk.
Erdélyi "Határtalanul kalandozásunk" ezzel véget ért …
Kívánjuk, hogy a megélt jó erdélyi élmények adjanak útravalót a fiataloknak és közvetve szüleiknek ebben a zűrzavaros világban, hogy a megismert történelmi múlt segítségével értékeljük a közös kultúránkat, csodás magyar nyelvünket, amely örökre összeköt bennünket!
Nem szabad közben feledni azokat, akik áldozatot hoztak értünk, és azon magyar testvéreinket, akik ma határon kívül kényszerülve élik életüket: „Összetartozunk”!!!
Köszönet ezért mindazoknak, akik ezt az aktív élményt lehetővé tették: a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága megbízásából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a SZKIRG fenntartója és vezetése, továbbá a program szervezői és kísérői.
Pilán Viktor, Szeverényi Valéria, Kicska László Miklós, Földesi Magdolna és Arató Tamás